Każda kobieta może przeprowadzić samodzielne badanie piersi, sprawdzając fizycznie i wizualnie zarówno same piersi jak i obszary pod pachami w poszukiwaniu zmian. Nie wykazano, że takie samodzielnie badanie jest w stanie trafnie zdiagnozować występowanie raka piersi. Amerykańska Agencja ds. Prewencji ustaliła, że dowody wskazują, iż samodzielne badanie piersi nie obniża ryzyka zgonu z powodu zachorowania na raka piersi. Dlatego, jeżeli zdecydujesz się przeprowadzać takie badania na sobie, nie powinnaś rezygnować z badań lekarskich (które specjalista w tej dziedzinie powinien przeprowadzać co trzy lata w przypadku kobiet w wieku 20 i 30 lat oraz co roku u kobiet, które ukończyły 40. rok życia i starszych) oraz mammografii, a traktować te samodzielne badania jako dodatek.
Kiedy należy wykonywać samodzielne badanie piersi?
Wykonując takie badanie regularnie, uczysz się normalnego wyglądu swoich piersi i jesteś w stanie z łatwością dostrzec pojawiające się zmiany.
Kobiety mogą zacząć samodzielnie się badać w wieku około 20 lat i kontynuować przez całe życie – nawet w okresie ciąży i po przejściu menopauzy.
Samodzielne badanie piersi można przeprowadzać co miesiąc. Należy nauczyć się wyglądu swoich piersi, a także tego, co można wyczuć pod palcami, by być w stanie dostrzec odstępstwa od normalności.
- Jeżeli nadal masz miesiączki, najlepiej jest badać piersi w okresie, kiedy prawdopodobieństwo, że są wrażliwsze bądź opuchnięte jest najmniejsze, np. kilka dni po miesiączce.
- Jeśli nie masz już miesiączek, najlepiej wybrać jeden konkretny dzień – np. pierwszy dzień każdego miesiąca – i pamiętać o przeprowadzaniu badania.
- Gdy przyjmujesz hormony, zapytaj swojego lekarza o to, kiedy przeprowadzać takie badania.