Naukowcy ustalili, że obecnie wiele czynników wpływa na wypalenie zawodowe, nie tylko presja, jaką odczuwamy w pracy.
Eksperci donoszą, że stan psychiczny, który towarzyszy nam w pracy, ma bezpośrednie przełożenie na życie domowe. Odczuwanie presji w pracy może prowadzić do wypalenia, lecz nie jest to jedyna przyczyna złego stanu zdrowia psychicznego. Inne problemy obejmują niemożliwe do zrealizowania cele, stresujących przełożonych, współpracowników, którzy nie okazują należytego szacunku, a także nierozliczone nadgodziny.
Badacze wskazują, że na stan psychologiczny w pracy wpływa także nasze życie codzienne. Okazuje się, że mniej problemów natury psychicznej obserwuje się u osób, które mają towarzysza w niedoli, w rodzinach z małymi dziećmi, w rodzinach generujących większe dochody oraz takich, które mają zdecydowanie mniej problemów na polu praca-rodzina oraz ułatwiony dostęp pomocy ze strony społeczności spoza miejsca pracy.
Eksperci zauważają także, że pomoc udzielana w miejscu pracy także redukuje ilość problemów psychicznych, jakie dana osoba może odczuwać. Dotyczy to również osób, których zaangażowanie w pracę w biurze było cenione oraz tych, które uważały, że ich miejsce pracy jest bezpieczne. Wcześniejsze badania wykazały także, że mniejszy poziom zaburzeń psychicznych, takich jak np. depresja, oznacza lepsze wykorzystanie posiadanej wiedzy.