Jakby potrzebna była dodatkowa wymówka, żeby jeść orzechy. Te bogate w tłuszcze rośliny to doskonałe źródło magnezu, który poprawia nam humor. Jeżeli cierpimy na niedobór magnezu, praca tej części mózgu, która odpowiada za regulację poziomu melatoniny, jest zaburzona, co negatywnie wpływa na sen. Niewielki wzrost poziomu magnezu to sygnał dla zwierząt, że czas zapaść w sen zimowy – w naszym przypadku, jego niedobór może odgrywać istotną rolę w pojawianiu się choroby afektywnej sezonowej, depresji – oraz wzmożonego apetytu na węglowodany – której źródłem jest mała ilość światła w okresie zimowym.
Badanie przeprowadzone w 2010 r. przez Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych, którego wyniki opublikowano w magazynie Magnesium Research, wykazało, że suplementacja magnezem może pomóc spokojnie przesypiać całe noce osobom, które mają trudności z zasypianiem. Jedna grupa osób w wieku powyżej 51 lat, które w nocy jedynie przekręcają się z boku na bok, otrzymała 320 miligramów magnezu dziennie, natomiast druga grupa otrzymała placebo o podobnym wyglądzie. Po 7 tygodniach osoby, które otrzymywały magnez sypiały znacznie lepiej, a ponadto miały niższy poziom groźnych stanów zapalnych, chorobotwórczej reakcji układu immunologicznego, której przypisuje się z wiązek z chorobami serca, rakiem, cukrzycą i chorobą Alzheimera.
Jak zapewnić sobie dzienną dawkę: pokarmy bogate w magnes zdecydowanie sprzyjają odchudzaniu: obfitujące w białko ryby i orzechy, soczewica, soja i czarna fasola, a także produkty zbożowe bogate w błonnik, np. otręby.