Odchudzanie może być niełatwe dla diabetyków, a powszechne błędne wyobrażenia na ten temat dodatkowo działają na ich niekorzyść. Wśród często powtarzanych mitów słyszymy:
Mit: Desery znikają z menu
Prawda jest taka, że w diecie diabetyków jest miejsce na większość pokarmów, o ile kontrolujemy całkowitą ilość spożywanych kalorii.
Mit: Trzeba bardzo dużo schudnąć, żeby coś się zmieniło
Im bardziej zbliżysz się do swojej wymarzonej wagi, tym lepiej. A małe, ciągłe postępy na początku odchudzania mają największy wpływ na Twoje zdrowie.
Mit: To, co jesz, ma większe znaczenie niż to, ile jesz
Obie te kwestie są ważne, ale najnowsze badania wskazują, że ilość kalorii, jaka znajduje się w spożywanych pokarmach, jest ważniejsza niż to, skąd pochodzą.
Mit: Jeżeli ćwiczysz, możesz jeść, co chcesz
Nie dasz rady schudnąć, jeżeli obniżysz ilość kalorii w jednym miejscy, a zwiększysz w innym.
Mit: Omijanie posiłków sprawia, że szybciej chudniemy
W rzeczywistości, badania pokazują, że osoby, które pomijają śniadanie często są cięższe niż te, które tego nie robią. W przypadku osoby chorej na cukrzycę, stałe dostarczanie niewielkich porcji pożywienia w ciągu dnia jest bardzo ważne dla utrzymania stabilnego poziomu cukru we krwi.
Mit: Skrobia tuczy
Być może organizmom osób cierpiących na insulinoporność łatwiej przychodzi przekształcanie kalorii pochodzących z węglowodanów w tłuszcze niż spalanie ich, ale fakt pozostaje faktem, że skrobia (i inne węglowodany) mają mniejszą gęstość kaloryczną na gram niż inne rodzaje pokarmów.
Mit: Nigdy nie jedz fast foodów
Nigdy nie mów nigdy. Fast foody można wpleść w plan posiłków, jeśli dokonamy odpowiednich wyborów. Większość barów z fast foodami ma w ofercie zdrowe sałatki, które są świetne, jeżeli wybierzemy niskokaloryczny sos do sałatek i darujemy sobie kruche i smażone dodatki.